Co zrobić gdy smartfon nie chce się włączyć? w SimplyBuy.pl

Co zrobić gdy smartfon nie chce się włączyć?

Witaj w świecie cyfrowym, gdzie smartfony to nasze przedłużenie ręki. Używamy ich do praktycznie wszystkiego - od rozmów telefonicznych, przez przeglądanie internetu, aż po robienie zdjęć. Co jednak zrobić, gdy pewnego pięknego dnia twój niezastąpiony gadżet nie chce się włączyć? Zamiast panikować, zapraszam do lektury. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc.

Sprawdź Podstawy

 1. Ładowarka i Kabel: Upewnij się, że ładowarka i kabel USB działają poprawnie. Możesz to zrobić, próbując naładować inny sprzęt.
 2. Połączenie z Zasilaniem: Spróbuj podłączyć telefon do różnych gniazdek elektrycznych.
 3. Wskaźnik LED: Jeśli telefon ma wskaźnik LED, zwróć uwagę, czy się świeci. Może to być oznaka, że problem leży gdzie indziej.

Smartfony mogą odmawiać współpracy z różnych powodów, a oto kilka z najczęstszych:

Problem z baterią

Baterie mają ograniczoną żywotność i po pewnym czasie mogą zacząć sprawiać problemy. Objawy to między innymi niespodziewane wyłączenia się telefonu czy też problem z włączeniem.

Awaria oprogramowania

Konflikty między różnymi aplikacjami lub błędy w systemie operacyjnym mogą również być przyczyną problemów z uruchomieniem urządzenia.

Uszkodzenia fizyczne

Wypadki zdarzają się. Upadek smartfona, czy też zalanie go płynem, może prowadzić do uszkodzeń, które uniemożliwią jego uruchomienie.

Problem z zasilaniem

Nie tylko bateria może być problemem. Awaryjna ładowarka lub kabel USB również mogą być przyczyną.

Uszkodzenie pamięci

Jeżeli pamięć urządzenia zostanie uszkodzona, może to prowadzić do problemów z uruchomieniem oraz innymi nieprawidłowościami w działaniu.

Zbyt wysoka temperatura

Smartfony są zaprojektowane do pracy w określonych warunkach temperaturowych. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może wpłynąć na ich działanie.

Warto zaznaczyć, że diagnoza problemu zależy od konkretnej sytuacji i modelu telefonu. Skontaktowanie się z serwisem może być niezbędne dla dokładnej diagnozy i naprawy.

Zepsuty smartfon

Samodzielna naprawa smartfona

Zastosuj Hard Reset

Jeśli Twój smartfon tylko się przyciął, a nie wygląda jak na zdjęciu powyżej, resetowanie smartfona do ustawień fabrycznych, znane też jako "hard reset," to jedna z najbardziej efektywnych metod rozwiązania problemu z urządzeniem, które nie chce się włączyć. Proces ten różni się w zależności od modelu i systemu operacyjnego, ale generalnie rzecz biorąc, tu są kroki, które warto podjąć:

Android:

 1. Wyłącz Urządzenie: Jeśli to możliwe, wyłącz telefon.
 2. Kombinacja Klawiszy: Najczęściej używaną kombinacją klawiszy jest jednoczesne przytrzymanie przycisku zasilania i przycisku zmniejszania głośności.
 3. Menu Recovery: Po kilku sekundach powinno pojawić się menu odzyskiwania (Recovery Menu). Korzystając z przycisków głośności, nawiguj do opcji "Wipe Data/Factory Reset."
 4. Potwierdzenie: Wybierz tę opcję, używając przycisku zasilania.
 5. Zakończenie: Po zakończeniu procesu, wybierz opcję "Reboot system now."

iPhone:

 1. Wyłącz Urządzenie: Jeśli to możliwe, wyłącz iPhone'a.
 2. Kombinacja Klawiszy: Dla iPhone'ów 8 i nowszych, szybko naciśnij i zwolnij przycisk zwiększenia głośności, potem przycisk zmniejszenia głośności, a na koniec przytrzymaj przycisk boczny do momentu pojawienia się loga Apple.
 3. iTunes/Finder: Podłącz iPhone'a do komputera i otwórz iTunes (na macOS Catalina i nowszych użyj Finder).
 4. Odzyskiwanie: Pojawi się opcja odzyskiwania lub aktualizacji. Wybierz "Restore."
 5. Zakończenie: Po zakończeniu procesu, telefon uruchomi się jako nowy.

Warto zaznaczyć, że resetowanie do ustawień fabrycznych usuwa wszystkie dane i ustawienia na urządzeniu. Zaleca się uprzednie zarchiwizowanie ważnych danych. Procedury te są również dobrze opisane na oficjalnych stronach wsparcia, jak Apple Support dla iPhone'ów i Android Authority dla Androidów.

Bezpieczeństwo: Upewnij się, że masz kopię zapasową danych przed rozpoczęciem procesu. Nie przerywaj resetowania, gdy już się rozpocznie, gdyż może to uszkodzić system operacyjny.

Tryb Odzyskiwania (Recovery Mode)

Jeżeli powyższe metody zawiodą, spróbuj uruchomić telefon w trybie odzyskiwania. 

Uruchomienie smartfona w trybie odzyskiwania (Recovery Mode) to kolejna metoda, którą można zastosować, gdy urządzenie nie chce się włączyć. Jest to specjalny tryb, który pozwala na dostęp do narzędzi służących do diagnostyki i naprawy systemu. Proces uruchomienia trybu różni się w zależności od modelu i systemu operacyjnego, ale poniżej znajdują się ogólne wskazówki.

Dla Użytkowników Android:

 1. Wyłącz Telefon: Jeśli to możliwe, wyłącz urządzenie.
 2. Kombinacja Klawiszy: Najczęściej używaną kombinacją jest jednoczesne przytrzymanie przycisku zasilania i przycisku zwiększenia głośności.
 3. Menu Recovery: Po kilku sekundach powinno pojawić się menu odzyskiwania. Tu można wykonać różne operacje takie jak 'Wipe Cache Partition' czy 'Factory Reset'.
 4. Nawigacja i Wybór: Używaj przycisków głośności do nawigacji i przycisku zasilania do potwierdzenia wyboru.

Dla Użytkowników iPhone:

 1. Podłącz do Komputera: Najpierw podłącz iPhone'a do komputera.
 2. Kombinacja Klawiszy: Sposób wejścia w tryb odzyskiwania różni się w zależności od modelu iPhone'a. Dla nowszych modeli najczęściej jest to kombinacja przycisku zwiększenia głośności, zmniejszenia głośności i przycisku bocznego.
 3. Oprogramowanie: Po wejściu w tryb odzyskiwania, na komputerze uruchom iTunes (lub Finder na macOS Catalina i nowszych), gdzie pojawi się opcja przywrócenia lub aktualizacji systemu.

Wskazówki Bezpieczeństwa:

 • Zawsze zaleca się utworzenie kopii zapasowej danych przed rozpoczęciem korzystania z trybu odzyskiwania.
 • Nie przerywaj procesu, gdy już się rozpocznie, aby uniknąć potencjalnego uszkodzenia systemu.

Skontaktuj się z Serwisem

Jeżeli żadna z powyższych metod nie przynosi rezultatów, ostatecznym krokiem jest kontakt z autoryzowanym serwisem. Mają oni specjalistyczne narzędzia i wiedzę, która może być niezbędna w tej sytuacji.

Kontakt z serwisem

Podsumowanie

Nie ma co się poddawać na starcie. Smartfon to skomplikowane urządzenie i różne rzeczy mogą pójść nie tak. Kluczowe jest metodyczne podejście do problemu i wyeliminowanie najbardziej oczywistych przyczyn przed podjęciem drastycznych kroków. Zawsze można też liczyć na pomoc profesjonalistów!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃