Jak wyczyścić czajnik z kamienia? 5 domowych porad

Jak wyczyścić czajnik z kamienia? 5 domowych porad

Niestety, nawet na najlepszym czajniku z czasem i tak może zacząć osadzać się kamień. Uciążliwy osad bywa prawdziwym utrapieniem. Nie martw się jednak! Z naszego poradnika dowiesz się, w jaki sposób z nim sobie poradzić. W dodatku polecimy Ci kilka metod, dzięki czemu sam wybierzesz tę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Skąd bierze się kamień w czajniku?

Zacznijmy jednak od tego, skąd w ogóle na czajniku elektrycznym bierze się kamień. W tym wypadku głównym winowajcą jest twarda woda. Gdy gotujesz wodę, jony wapnia i magnezu, które się w niej znajdują, wytrącają się w postaci węglowodanów. Następnie zaś osiadają na ściankach i elementach grzewczych. To właśnie jest ten kamień, którego tak bardzo chcemy się pozbyć.

Dlaczego powinno się usuwać kamień z czajnika?

Kamień powinno się regularnie usuwać, ponieważ nie tylko nieestetycznie on wygląda, ale również wpływa na smak samej wody. Nie jest to nic przyjemnego, gdy zrobisz sobie kawę, a ta ma kiepski posmak, prawda? Kolejną sprawą jest zaś dbałość o sam sprzęt. Im więcej osadu, tym większa szansa na uszkodzenie czajnika. Szczególnie w sytuacji, gdy będzie on zalegać na elementach grzewczych. Tak więc regularne odkamienianie może sprawić, że urządzenie posłuży Ci dłużej.

Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Czy domowe metody są skuteczne?

Możesz zastanawiać się nad tym, czy stosowanie domowych metod nie jest stratą czasu. W końcu czasami bywa tak, że takie sposoby nie tylko nie działają, ale wręcz pogarszają sytuację. Nie martw się! W tym wypadku rzeczywiście są one skuteczne. W dodatku podamy Ci różne produkty, dzięki czemu może okazać się, że któryś z nich już teraz masz w swojej szafce i nie będziesz musiał nawet wychodzić do sklepu.

Jak wyczyścić czajnik – użyj soku z cytryny

Zacznijmy od prostej metody (choć kolejne wcale nie będą wiele trudniejsze), jaką jest użycie soku z cytryny. Jest to sposób, który sprawdzi się w przypadku klasycznych, jak i elektrycznych urządzeń. Po prostu wlej do czajnika jedną szklankę wyciśniętego soku z cytryny (250 ml) do czajnika. Następnie odczekaj godzinę, a potem dokładnie przepłucz cały czajnik wodą. 

Jeśli nie masz pod ręką świeżych owoców, to równie dobrze możesz użyć kwasku cytrynowego z saszetki. Wsyp granulat do urządzenia, wypełnij je do połowy wodą, a następnie zagotuj wywar. Poczekaj trzy godziny, a następnie wylej ciecz. Teraz należy jedynie gruntownie umyć wnętrze czajnika.

Jak wyczyścić czajnik elektryczny? Soda oczyszczona i ocet

Dobrze sprawdza się również wykorzystanie sody oczyszczonej oraz octu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić czajnik z kamienia, to te substancje będą Twoim sprzymierzeńcem. Wlej do czajnika szklankę octu, pół szklanki wody i wsyp opakowanie sody oczyszczonej. Następnie zagotuj wrzątek. Może okazać się, że tę czynność trzeba będzie powtórzyć dwa, trzy razy. Należy również wspomnieć o pewnym minusie, który niektórym może przeszkadzać. Otóż po takiej kuracji czajnika, z jego wnętrza będzie dochodził ostry zapach octu. Z tego powodu zaleca się zagotowanie w urządzeniu trzykrotnie wody, aby się go pozbyć. Pozostałe metody nie wymagają aż tyle pracy. Dlaczego więc w ogóle ją polecamy? Ponieważ uchodzi za najmocniejszą, dzięki czemu to z niej możesz skorzystać, jeśli Twój czajnik jest już w naprawdę kiepskim stanie.

Jak umyć czajnik? Może colą?

Ta metoda niektórym wydaje się dziwna. Jednak jeśli coś jest dziwne, ale działa… W każdym razie owszem – cola również może sprawdzić się jako dobry odkamieniacz. Wlej 250 ml tego napoju do czajnika, a następnie tyle samo wody. Teraz zagotuj wywar, a następnie dokładnie przepłucz urządzenie. Efekt powinien być zauważalny już za pierwszym razem. 

 

Jak wyczyścić czajnik z kamienia? 5 domowych porad

Odkamienianie czajnika obierkami z ziemniaków – czy to naprawdę działa?

To naprawdę budżetowe rozwiązanie. Jeśli na obiad miałeś ziemniaki i zostało Ci sporo obierków, to… możesz odkamienić nimi czajnik. Wystarczy, że włożysz trochę łupin ziemniaków do jego wnętrza, a następnie zagotujesz w nim wodę. Jest to metoda, którą najprawdopodobniej trzeba będzie kilka razy powtórzyć, za każdym razem używając świeżych obierków. Czy w Twoim rodzinnym domu babcie również stosowały ten sposób?

Czy odkamieniacz ze sklepu jest skuteczny?

Tak, w sklepach możesz znaleźć specjalnie środki czystości, które dobrze sprawdzają się w usuwaniu kamienia. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby używać właśnie ich. Skąd więc taka popularność domowych sposobów? Wynika ona z dwóch powodów. Po pierwsze, również są one skuteczne. Po drugie, wykorzystują produkty, które często ma się w mieszkaniu, dlatego nie trzeba iść specjalnie do sklepu po dany środek.

Inteligenty czajnik do łatwej pielęgnacji

Warto wspomnieć również o tym, że na rynku pojawiły się inteligentne czajniki, takie jak np. Mi Smart Kettle, które wyróżniają się względem swoich klasycznych wersji. Są to modele, które łatwo oczyścisz z kamienia, ponieważ posiadają płaskie grzałki, ukryte pod metalowym dnem czajnika. Z tego powodu są proste w pielęgnacji.

Co jednak czyni te urządzenia inteligentnymi? Przede wszystkim posiadają one potrójną ochronę. Woda gotuje się w nich po automatycznym wyłączeniu urządzenia. Czajnik jest w stanie utrzymać temperaturę cieczy na poziomie 90 stopni Celsjusza przez 12 godzin. Do tego, gdy system wyczuje, że w czajniku skończyła się woda, automatycznie wyłączy urządzenie. Dla lepszej ochrony specjalnie wzmocniono konstrukcję kabla zasilającego, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wyciekiem wody lub przepięciu sieci.

Już wiesz, jak umyć czajnik elektryczny. Jak o niego zadbać?

No dobrze, wiesz już, jak wyczyścić czajnik z kamienia. Chcemy Ci jeszcze doradzić, w jaki sposób zadbać o niego na co dzień. Na szczęście nie jest to nic trudnego. Jak już wspomnieliśmy na samym początku tego tekstu, kamień jest wynikiem twardej wody. W takim razie tę należy odpowiednio zmiękczyć, prawda?

Jednym z rozwiązań może być więc zastosowanie centralnego zmiękczacza wody. Jest to jednak dość kosztowna operacja. Na szczęście istnieje również tańsza alternatywa, a jest nią używanie dzbanka z filtrem. Wystarczy najpierw przefiltrować w nim wodę, a następnie wlać ją do czajnika. Dzięki temu pozbędziesz się wapnia, magnezu i metali ciężkich przed zagotowaniem cieczy. 

Zaletą dzbanka z filtrem jest również to, że dzięki niemu nie będziesz już potrzebować wody butelkowanej. Wystarczy użyć „kranówki”, która zostanie odpowiednio przefiltrowana. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zawsze będziesz mieć czystą wodę pod ręką.

Środki ostrożności podczas czyszczenia czajnika

Na koniec jeszcze kilka informacji odnośnie bezpiecznego czyszczenia czajnika. Oto trzy zasady, o których zawsze powinno się pamiętać:

  • Jeśli czyścisz czajnik elektryczny, odłącz go od prądu. Dzięki temu nie narazisz się na porażenie.

  • Po zastosowaniu środków czyszczących, pamiętaj o jak najdokładniejszym wyczyszczeniu czajnika. Możesz przetrzeć go dodatkowo czystą szmatką lub użyć papieru, aby upewnić się, że cały osad z kamienia został usunięty.

  • Zanim rozpoczniesz czyszczenie, upewnij się, że sprzęt jest już zimny. Dla pewności zawsze warto odczekać kilkanaście minut od momentu zagotowania się wody.

Jak mogłeś już zauważyć, pielęgnacja czajnika nie jest niczym specjalnie trudnym. Co więcej, istnieje spora szansa na to, że masz już konkretne środki w swoim mieszkaniu, dzięki czemu możesz od razu zabrać się do czyszczenia. Pamiętaj, że niektóre ze sposobów należy zastosować kilka razy, szczególnie w sytuacji, gdy w czajniku zdążyło osadzić się sporo kamienia. 

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃