Jak zlokalizować telefon i co zrobić po kradzieży lub zgubieniu smartfona?

Jak zlokalizować telefon i co zrobić po kradzieży lub zgubieniu smartfona?

Zgubienie lub kradzież telefonu zawsze jest mocno stresującą sytuacją. Wiązać się może bowiem z utraceniem cennych danych i naruszeniem prywatności. Co zrobić w sytuacji, gdy zorientujemy się, że zgubiliśmy nasze urządzenie? Sprawdź, jak zlokalizować telefon oraz co zrobić po jego kradzieży.

Jak zlokalizować telefon – pierwsze kroki

Zastanawiasz się nad tym, jak zlokalizować zgubiony telefon? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Weź kilka głębokich wdechów i poszukaj telefonu w najbliższym otoczeniu. Pomyśl, gdzie ostatnio mogłeś używać urządzenia. Sprawdź miejsca, w których przypadkowo mogłeś je zostawić, np. kanapę, torbę i kieszenie. 

Jak zlokalizować zgubiony telefon? W przypadku systemu Android użyj usługi „Znajdź moje urządzenie” od Google. Zaloguj się na swoje konto Google. Jeśli telefon jest włączony i połączony z siecią, lokalizacja urządzenia wyświetli się na mapie. 

Masz iPhone’a? Skorzystaj z usługi „Find my iPhone”, po czym przejdź do iCloud i zaloguj się na Apple ID. Kliknij odpowiednią ikonę i wybierz telefon z listy.

Możesz również spróbować zadzwonić na swój numer telefonu, używając innego urządzenia lub usługi VoIP. Czasami okazuje się, że telefon np. wyślizgnął się gdzieś w domu podczas sprzątania i jest w pobliżu. Jeśli masz włączone dźwięki, usłyszysz go po dzwonku – ewentualnie po uruchomionych wibracjach. 

Gdy powyższe kroki nie przynoszą żadnych rezultatów, skontaktuj się z operatorem sieci, który pomoże zablokować kartę SIM i uniemożliwi korzystanie z urządzenia do wysyłania SMS-ów lub wykonywania połączeń. Pamiętaj, że jedynie błyskawiczne działanie może zwiększyć szanse na odzyskanie urządzenia.

Namierzanie wyłączonego telefonu – czy to możliwe?

Jak namierzyć zgubiony telefon, który jest wyłączony? To dość skomplikowane zadanie, które w większości przypadków jest niemożliwe do wykonania. Są jednak technologie, dzięki którym i w takim przypadku można sobie poradzić. 

Urządzenia z systemem Android czy iOs przed wyłączeniem zapisać mogą ostatnią lokalizację. Jeśli telefon połączony był z Internetem przed wyłączeniem, lokalizacja widoczna będzie we wspomnianych już usługach „Znajdź moje urządzenie” lub „Find my iPhone”. Mimo że bieżąca lokalizacja nie będzie widoczna, zawsze to jakaś wskazówka, którą możesz się zasugerować podczas poszukiwań. W nowszych modelach iPhone’ów możliwe jest nawet znajdowanie ich po rozładowaniu baterii, korzystając z sieci urządzeń Apple w pobliżu.

Jak namierzyć wyłączony telefon? Skuteczne okazać się mogą niektóre aplikacje antykradzieżowe z funkcją śledzenia urządzenia. Wśród nich wyróżniamy kilka, takich jak:

  • Alarm antykradzieżowy – dzięki tej aplikacji złodziej nie będzie mógł skorzystać z telefonu, nawet gdy ponownie go uruchomi lub wymieni kartę SIM.

  • Don’t Touch My Phone: Alarm – zabezpiecza telefon poprzez wykrywanie ruchu, gdy ktoś obcy próbuje dotknąć telefonu.

  • Lockwatch – Łowca Złodziei – wykonuje zdjęcie przednią kamerą, gdy ktoś wprowadzi nieprawidłowy kod odblokowywania na telefonie. Następnie wysyła mail bez wiedzy złodzieja z jego obrazem i lokalizacją.

Wykorzystać można również specjalne sprzęty służące do zamocowania przy telefonie lub w etui. Emitują one sygnał Bluetooth, który wykrywają inne telefony z zainstalowaną aplikacją do śledzenia. W niektórych przypadkach twojego smartfona może namierzyć tylko operator sieci komórkowej, używając do tego ostatniej lokalizacji logowania do sieci komórkowej. Jednak nawet informacja od operatora nie daje pewności, że znajdziesz telefon w danym miejscu.

Jak znaleźć skradziony telefon? Skuteczne metody

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak namierzyć skradziony telefon, najpierw skorzystaj z wymienianych już kilkukrotnie aplikacji. Jeśli korzystasz z systemu Android, użyj funkcji „Znajdź moje urządzenie” i konta Google. Jeśli to iPhone, przejdź do funkcji „Find my iPhone”, wchodząc na iCloud, a następnie logując się na Apple ID. Jeśli to nie działa, skontaktuj się z operatorem sieci w celu zablokowania karty SIM. W niektórych przypadkach istnieje też szansa zlokalizowania telefonu na podstawie sygnału z wież komórkowych.

Możesz oczywiście skorzystać też ze wspomnianych aplikacji antykradzieżowych, które nie tylko oferują dodatkowe funkcje śledzenia. Dzięki nim można nagrywać dźwięk, zdalnie blokować smartfon, a nawet zrobić zdjęcia osobie, która obecnie korzysta z telefonu. 

Koniecznie zabezpiecz konta, np. e-mail, bankowość mobilną i media społecznościowe. Poinformuj najbliższych o kradzieży – muszą mieć świadomość, że podejrzane połączenia i wiadomości nie pochodzą od ciebie. W ten sposób zapobiec można ewentualnym oszustwom. 

Kluczowe będzie też zgłoszenie kradzieży na policję. Podaj funkcjonariuszom numer IMEI telefonu – znajdziesz go w dokumentacji zakupu albo na pudełku. Policja użyje go do identyfikacji oraz śledzenia urządzenia.

 

 

Jak zlokalizować telefon i co zrobić po kradzieży lub zgubieniu smartfona?

Co robić po kradzieży telefonu? Ważne działania

Czasami w życiu każdego z nas zdarzają się niefortunne sytuacje, takie jak kradzież telefonu. Jak namierzyć swoje urządzenie? Zanim podejmiesz pochopną decyzję, zachowaj spokój i przeanalizuj całą sytuację. Możesz zadzwonić na swój numer – może się bowiem okazać, że ktoś znalazł telefon i czeka, aż zadzwonisz, żeby oddać ci urządzenie. Jeśli nikt nie odbiera, choć masz pewność, że bateria nie jest pusta, zablokuj kartę SIM. Jak już wspominaliśmy, powinieneś zgłosić kradzież telefonu – zwłaszcza jeśli jesteś przekonany, że ktoś ci go ukradł.

Kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie wszystkich swoich ważnych kont, a także zmiana haseł i włączenie dwustopniowej weryfikacji wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo poufnych danych. Sprawdź również swoje ostatnie logowania i aktywności na kontach internetowych. 

Jeśli zauważysz podejrzany ruch, zgłoś to odpowiednim serwisom jako naruszenie bezpieczeństwa. Zaktualizuj też swoje kontakty awaryjne. Jeśli masz zapisane numery takich kontaktów, upewnij się, że są dostępne i aktualne. Systematycznie sprawdzaj konta bankowe pod kątem podejrzanych transakcji. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, skontaktuj się z bankiem i zablokuj powiązane z telefonem karty płatnicze.

Pamiętaj, że kradzież telefonu zawsze wymaga błyskawicznej reakcji i podjęcia szeregu działań, żeby nie doprowadzić do wycieku danych oraz uniemożliwić dalsze straty. Jeśli zachowasz spokój i będziesz działać na kilku frontach, zwiększysz szanse na zminimalizowanie negatywnych skutków kradzieży telefonu.

Ochrona danych w zgubionym telefonie – jak zabezpieczyć informacje?

Wiesz już, jak zlokalizować telefon w razie zgubienia. Czy wiesz jednak, w jaki sposób zabezpieczyć w nim informacje, zanim dojdzie do zgubienia lub kradzieży? Z pewnością warto regularnie wykonywać kopię zapasową danych na komputerze lub w chmurze. Dzięki temu twoje dane będą zachowane w bezpiecznym miejscu. Nie pobieraj żadnych podejrzanych aplikacji i nie klikaj dziwnych linków np. z wiadomości SMS – może to doprowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Zabezpiecz również wrażliwe dane i unikaj przechowywania informacji poufnych na telefonie, takich jak hasła lub numery kart kredytowych.

Upewnij się, że system operacyjny i aplikacje na twoim telefonie są aktualne i posiadają zabezpieczenia chroniące przed potencjalnymi zagrożeniami. Uważaj również na phishing – wiadomości i maile próbujące wyłudzić twoje dane. Na swoim urządzeniu ustaw hasło, wzór blokady lub PIN. Możesz wykorzystać również funkcję odblokowywania telefonu palcem albo rozpoznawaniem twarzy. Staraj się unikać publicznych Wi-Fi, a także łączenia z niezabezpieczoną siecią – właśnie takie są najbardziej podatne na ataki hakerów.

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, jest po prostu… pilnowanie urządzenia. Każdemu z nas zdarzają się dni, gdy nietrudno o zgubienie telefonu. Dlatego staraj się zawsze chować telefon w jedno miejsce, gdzie – w razie wątpliwości – zawsze będziesz mógł błyskawiczne zajrzeć. Zachowaj też szczególną ostrożność w miejscach, takich jak sklepy, puby, metro i inne środki komunikacji miejskiej. Przestępcy czekają na moment twojej nieuwagi, aby zabrać wartościowe przedmioty.

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃