Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania? Co powinno go wyróżniać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania? Co powinno go wyróżniać?

Oczyszczacz powietrza to zakup, którego dokonuje się na lata. Z tego powodu warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego modelu, aby być z niego w pełni zadowolonym. Jeśli nie wiesz, na jakie kwestie zwracać uwagę, nie martw się, ten poradnik Ci pomoże!

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Kluczowe czynniki wyboru

Większą część dnia najprawdopodobniej spędzasz w pomieszczeniach. W pracy, sklepie, odpoczywając i śpiąc w domu. Z tego powodu ważne jest to, jakiej jakości powietrzem przeważnie oddychasz. Chcąc odpowiednio zadbać o tę kwestię, możesz pomyśleć nad oczyszczaczem powietrza. Jednak na jakie parametry zwracać szczególną uwagę?

Na pewno jednym z czynników, które można uznać za istotne, jest CADR. Prezentuje on, ile metrów sześciennych czystego powietrza urządzenie dostarczy w ciągu godziny. Jeśli zależy Ci na sprawnie działającym urządzeniu w dużym pomieszczeniu, to będzie to ważny parametr. Specjaliści podkreślają jednak, że powinien on iść w parze z jakością uzyskiwanego powietrza.

Nie bez znaczenia jest także głośność. Wydający donośne dźwięki odświeżacz może rozpraszać podczas czytania książki czy oglądania serialu. W nocy zaś nie pozwoli spokojnie zasnąć. Z tego powodu jest to czynnik, którego nie radzimy bagatelizować. Przyjmuje się, że dobrej jakości sprzęt nie powinien generować na niskich obrotach hałasu większego niż 25 dB.

Zwróć także uwagę na rodzaj filtrów. Wyróżniamy dwa: HEPA oraz węglowy. Ten pierwszy lepiej sprawdzi się w przypadku alergików, ponieważ neutralizuje znajdujące się w powietrzu wirusy, bakterie, a także alergeny. W przypadku drugiego jego atutem jest lepsza walka z brzydkimi zapachami.

Może zainteresować Cię również jonizacja. Dzięki niej oczyszczacz może usuwać niektóre zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Choć nie jest to wymagana funkcjonalność, to jednak sprawia ona, że urządzenie lepiej sprawdza się w swojej roli. Dobrze mieć również możliwość sprawdzenia zużycia filtra. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy należy pomyśleć o jego wymianie.

Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać? Na te funkcje zwracaj uwagę

Istnieje kilka funkcji, które, choć nie są niezbędne, to jednak zauważalnie wzbogacają one pracę odświeżacza. Jedną z nich jest tryb automatyczny. Zazwyczaj urządzenia pozwalają wybrać, z jaką intensywnością ma pracować sprzęt, aby należycie oczyścić powietrze. Modele z trybem automatycznym nie potrzebują pomocy człowieka. Same wykrywają, kiedy zanieczyszczenie jest zbyt duże i zaczynają pracować. Ma to jedną istotną korzyść. Dzięki tej funkcji jesteś lepiej chroniony przed smogiem. Problem może zostać bowiem szybko wyeliminowany, zanim spostrzeżesz się, że coś w ogóle mogło być nie tak. Dzięki temu Twoja ekspozycja na złej jakości powietrze będzie krótsza.

No właśnie, jakość powietrza, tak ważny czynnik w dzisiejszych czasach. Żyjąc w dużym mieście i wietrząc pomieszczenie, możesz tak naprawdę wpuścić do mieszkania niepotrzebny smog. Niektóre urządzenia mają jednak specjalne czujniki, które poinformują Cię, jeśli jakość powietrza w Twoim mieszkaniu spadnie. Chcąc otrzymywać dokładne dane, zdecyduj się na model ze wskaźnikiem numerycznym. Dzięki temu poznasz precyzyjne stężenie konkretnego zanieczyszczenia.

Jaki oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? Korzyści wynikające z nawilżania powietrza w domu

Pozwól, że wyjaśnimy Ci, dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza jest tak istotna. Zacznijmy od tego, że nie każdy oczyszczacz powietrza jest jednocześnie nawilżaczem. Jest to funkcja, która szczególnie przydaje się w sezonie grzewczym. Wówczas powietrze, które wydobywa się z grzejników, jest bardziej suche. W efekcie nie tylko źle się nim oddycha, ale może ono doprowadzić do pieczenia oczu, drapania gardła czy spadków w koncentracji.

Za powietrze przesuszone uchodzi takie, którego wilgotność spadła poniżej 30%. W takich warunkach alergie bywają szczególnie dokuczliwe, a do tego łatwiej o infekcję dróg oddechowych. Jednak i zbyt duża wilgotność nie będzie pożądanym stanem. Ona może prowadzić bowiem do rozwoju roztoczy, grzybów czy pleśni. Do tego często wiąże się z większym poczuciem zmęczenia oraz dyskomfortu.

Dlatego też oczyszczacz powietrza może wymiernie wpłynąć na Twoje funkcjonowanie w danym pomieszczeniu. Co więcej, sprawi również, że w lepszym stanie będą Twoje rośliny, które będą mieć dobre warunki do rośnięcia.

 

 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać do mieszkania? Co powinno go wyróżniać?

Oczyszczacz powietrza dla alergika – przydatne funkcje

Jak mogłeś się już domyślić, te urządzenia mogą być również przydatne dla alergików. Jeśli jesteś osobą, która regularnie musi męczyć się z katarem i swędzącymi oczami, to być może jest to rozwiązanie dla Ciebie. Wspomnieliśmy już, że oczyszczacze z filtrami HEPA dobrze radzą sobie z usuwaniem z powietrza kurzu i roztoczy, ale dobrze poradzą sobie z pyłkami roślinnymi czy zwierzęcą sierścią.

To z kolei może sprawić, że jakość Twojego snu się poprawi. Długi i niczym niezmącony sen to podstawa codziennego funkcjonowania. Jest to ważny proces regeneracji organizmu, którego nie warto zaniedbywać. Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale złej jakości powietrze negatywnie wpływa na jakość snu. Co więcej, w skrajnych przypadkach może prowadzić do jego zaburzeń, od dłuższego zasypiania, przez płytki sen, a na bezsenności kończąc. 

Pamiętaj natomiast, że jeśli urządzenie ma służyć Ci w nocy, to powinieneś upewnić się, że wybierzesz dla siebie cichy model, który nie będzie drażnić Cię niepotrzebnymi dźwiękami.

Oczyszczacz powietrza i aromatyzer – jakie jest jego zastosowanie?

Można powiedzieć, że odpowiedni nastrój w domu zaczyna się od jego zapachu. Często jest to pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę po wejściu do mieszkania. Z tego powodu jest to coś, czemu warto poświęcić nieco uwagi. Aromatyzer może bowiem sprawić, że w Twoich czterech kątach zapanuje przyjemna atmosfera.

Zapach może mieć spory wpływ na Twoje samopoczucie. Dodajmy również, że one także wpływają na wilgotność powietrza w pomieszczeniu, jednak nie ma co ukrywać, nie spełniają się w tej roli tak dobrze jak oczyszczacze. Nie mniej jednak jeśli zależy Ci głównie na usunięciu nieprzyjemnych zapachów i roztaczaniu przyjemniej woni w mieszkaniu, to z takiego urządzenia również możesz być zadowolony.

Upewnij się natomiast, czy dany model pozwala na wlewanie różnych olejków. Niektóre egzemplarze mają pod tym kątem pewne ograniczenia.

Dlaczego czyste powietrze jest tak ważne?

Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM 2.5 skraca życie przeciętnego mieszkańca krajów Unii Europejskiej o 8 miesięcy. Niestety, w przypadku Polski, gdzie jakość powietrza odbiega od średniej, szacunki wynoszą aż 10 miesięcy. 

Pyły są czynnikami, które odpowiadają za zaburzenia pracy serca, miażdżycę, choroby gardła czy krtani. Do tego mogą również powodować nasilanie się astmy. W takich warunkach lekceważące podejście do wdychanego przez nas powietrza nie jest wskazane.

Do tego dbając o to, czym oddychasz, wpływasz na swoją koncentrację, odporność oraz zdrowy sen. Właśnie z tych powodów tyle osób zdecydowało się na używanie oczyszczacza powietrza. Oczywiście wiele zależy również od konkretnego modelu.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim przypadku! Na rynku jest wiele różnych modeli z różnych przedziałów cenowych, dlatego czujemy, że uda Ci się znaleźć egzemplarz, z którego będziesz zadowolony. Zastanów się, na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej i wybierz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃