Słuchawki do samolotu – jak wybrać odpowiedni model?

Słuchawki do samolotu – jak wybrać odpowiedni model?

Podróż samolotem może być męcząca, a do tego też wokół panuje spory hałas. Zastanawiasz się, jak uprzyjemnić sobie czas podczas długiego lotu? Dobrym rozwiązaniem będą słuchawki do samolotu. Oto wskazówki, jak wybrać odpowiedni model.

Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki do samolotu?

Modele słuchawek różnią się od siebie wieloma rzeczami – oferowanymi funkcjami, konstrukcją czy rodzajem. Duży wybór sprawia, że ciężko jest zdecydować się na jeden z nich. Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki do samolotu? Oto kilka wskazówek.

Rodzaj łączności

W sklepach dostępne są modele obsługujące różne rodzaje łączności. Do wyboru masz słuchawki bezprzewodowe oraz przewodowe. Te pierwsze komunikują się ze smartfonem przy pomocy Bluetooth. Aby je podłączyć, nie potrzebujesz kabla, co zdecydowanie zwiększa komfort słuchania muzyki podczas lotu samolotem. Warto jednak pamiętać, że tego typu słuchawki będą wymagały regularnego ładowania. Dlatego też, kupując taki właśnie model, sprawdź jego czas pracy baterii.

Słuchawki przewodowe z kolei są wyposażone w kabel, zakończony złączem, które podłącza się do portu jack w urządzeniu. Gwarantują one lepszą jakość dźwięku niż bezprzewodowe, gdyż nie musi on zostać poddany kompresji. Tutaj jednak ogranicza Cię długość kabla. 

Konstrukcja słuchawek

Obecnie dostępne są 4 kategorie słuchawek dostępnych na rynku, czyli dokanałowe, douszne, nauszne oraz wokółuszne. To, które wybierzesz, zależy głównie od Twoich potrzeb oraz preferencji. Pierwsze, czyli douszne, mają kompaktowy rozmiar. Wybierając tego typu słuchawki, jak np. Xiaomi Buds 4 Pro, możesz łatwo je schować w kieszeni lub plecaku. Modele douszne z kolei są mniej poręczne, lecz bardzo dobrze sprawdzą się do samolotu, gdyż dobrze tłumią hałasy.

Słuchawki zamknięte, otwarte czy półotwarte?

Rozglądając się za słuchawkami do samolotu, być może Twoją uwagę przykuły takie określenia, jak modele zamknięte, otwarte oraz półotwarte. Podział ten odnosi się do modeli nausznych. Różnią się one od siebie kilkoma szczegółami:

  • Słuchawki zamknięte – szczelnie przylegają do ucha, dzięki czemu nie docierają do Ciebie dźwięki z zewnątrz, a do otoczenia muzyka, której właśnie słuchasz. Tego typu słuchawki oferują bardzo dobre odwzorowanie niskich i wysokich tonów.

  • Słuchawki otwarte – sprawdzą się najlepiej w domu lub cichych miejscach, gdyż usłyszysz w nich każdy dźwięk, podobnie jak osoby wokół Ciebie będą doskonale wiedzieć, jaki utwór właśnie puszczasz. Choć zapewniają one dobrą wentylację uszu, to do samolotu raczej nie są polecane.

  • Słuchawki półotwarte – łączą w sobie cechy modeli zamkniętych oraz otwartych. Mają świetną jakość dźwięku oraz szeroki zakres przenoszenia wysokich i niskich tonów. Izolują od dźwięków z zewnątrz, acz nie tak dobrze, jak te zamknięte. 

Słuchawki z aktywną redukcją szumów

Słuchawki wygłuszające do samolotu to idealne rozwiązanie dla długich podróży tym środkiem transportu. Tego typu model będzie oferować aktywną redukcję szumów, czyli ANC. Wygłusza dzięki temu dźwięki pochodzące z otoczenia, aby słuchanie muzyki czy podcastów było w pełni komfortowe.

Inne parametry 

Kupując słuchawki do samolotu, warto też zwrócić uwagę na ich parametry. Chodzi między innymi o pasmo przenoszenia, liczbę i wielkość przetworników, a także impedancję. Ten ostatni parametr odpowiada za głośność słuchawek oraz czystość dźwięku. Im niższy będzie, tym większe stanie się prawdopodobieństwo, że wystąpią zniekształcenia. 

Wybrane słuchawki powinny być też wytrzymałe i wykonane z materiałów wysokiej jakości. Będzie to niezbędne, by mogły Ci służyć przez długi czas, szczególnie jeśli często podróżujesz. 

Zwróć także uwagę na wielkość membrany – jest to cecha, która decyduje o jakości dźwięku. W słuchawkach nausznych jest ona większa niż w dousznych czy dokanałowych. Dzięki temu dźwięk jest mniej zniekształcony i brzmi lepiej – szczególnie w przypadku niskich, basowych tonów. Membrana może być wykonana z różnych materiałów – w tym aluminium czy tytanu.

Słuchawki wygłuszające – dlaczego warto je wybrać?

Modele oferujące funkcję wygłuszania dobrze sprawdzą się zarówno jako słuchawki do samolotu dla dziecka, jak i dla dorosłej osoby. Producenci stosują różne rozwiązania w tym zakresie. Na przykład w słuchawkach Baseus Bowie H1 zastosowano aktywne wygłuszanie szumów, czyli wspomniane wcześniej ANC. Przy tym rozwiązaniu wykorzystuje się specjalne mikrofony, które wyłapują dźwięki z zewnątrz i je wytłumiają.

Producenci mogą też oferować słuchawki z pasywną redukcją szumów. W tym wypadku urządzenie będzie wykonane ze specjalnych materiałów, które będą stanowić fizyczną barierę. Zablokuje ona rozprzestrzenianie się fali akustycznej. Do samolotu jednak najlepszym wyborem będą właśnie słuchawki z ANC. 

 

 

Słuchawki do samolotu – jak wybrać odpowiedni model?

Jakie słuchawki wygłuszające dla dzieci do samolotu wybrać?

Jeśli podróżujesz z dzieckiem i chcesz, by lot był dla niego komfortowy, postaw na słuchawki wygłuszające. Powinny być przede wszystkim lekkie i wygodne. Warto wybierać te, które są wykonane z przyjaznych dla dziecka materiałów. Przydadzą się też dobrze wyprofilowane nauszniki, które będą dobrze przylegać do ucha. Dobrym wyborem mogą być też słuchawki składane, które Twoja pociecha łatwo schowa w plecaku. 

Najważniejszym parametrem, na jaki koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając słuchawki do samolotu dla dziecka, jest ich jakość. Tanie słuchawki niezbyt znanych firm mogą mu bardziej zaszkodzić. Pamiętaj też, aby poziom wygłuszenia nie przekraczał 30 dB. Warto wybierać modele, których redukcja dźwięków jest potwierdzona certyfikatem. 

Kupując słuchawki wygłuszające dla malucha, zmniejszasz u niego poziom stresu, wywołany przez zbyt wysokie dźwięki. Do tego też chronisz jego ucho wewnętrzne, które jest jeszcze w fazie rozwoju. Oprócz tego słuchawki wygłuszające mogą pomóc uspokoić dziecko, gdy znajduje się w głośnym, a do tego nieznanym środowisku. 

Słuchawki na podróż samolotem – na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Oprócz aktywnej redukcji szumów, w słuchawkach do samolotu może znajdować się szereg innych funkcji, które przydadzą się również na co dzień. Wśród nich warto wyróżnić:

  • Multipoint – funkcja ta umożliwia podłączenie jednego bezprzewodowego zestawu słuchawek do dwóch urządzeń w tym samym czasie. 

  • Fast Fuel – opcja szybkiego ładowania, która jest dostępna w wielu modelach słuchawek. Dzięki temu nawet po 5 minutach możesz cieszyć się muzyką przez kolejne 1-3 godziny. 

  • Remote Talk – umożliwia obsługiwanie odtwarzacza przy pomocy wbudowanego do słuchawki pilota. Funkcja ta pozwala także uruchomić asystenta głosowego.

  • Sound with Me – umożliwia udostępnianie muzyki w czasie rzeczywistym przez połączenie Bluetooth. Dzięki temu możesz podzielić się słuchanym utworem ze znajomymi.

Słuchawki Bluetooth w samolocie – czy są jakieś ograniczenia?

Jeśli chcesz słuchać w samolocie słuchawek bezprzewodowych, które łączą się z telefonem przy pomocy Bluetooth, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim urządzenie, z którego słuchasz muzyki, powinno mieć włączony tryb samolotowy. Większość linii pozwala na włączenie Bluetooth w momencie, gdy samolot osiągnie wysokość przelotową. Wynika to z tego, aby jak najlepiej zminimalizować potencjalne zakłócenia dla systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych podczas krytycznych faz lotu. 

Słuchawki do samolotu to niezbędny gadżet dla każdej osoby, która chce podróżować komfortowo i bez zakłóceń. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci wybrać idealny model dla siebie!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃