Jak nagrywać filmy telefonem? Kompleksowy poradnik

Jak nagrywać filmy telefonem? Kompleksowy poradnik

Smartfony oferują coś więcej niż tylko przeglądanie sieci czy wysyłanie SMS-ów. Dzięki nim można nagrywać filmy o porównywalnej jakości, co profesjonalny sprzęt. Jak sprawić, by wideo robiło wrażenie niczym nagrane kamerą? Oto poradnik, jak nagrywać filmy telefonem. 

Jak nagrać film telefonem? Przygotuj odpowiednio sprzęt

Zanim zaczniesz kręcić wideo na telefonie, musisz go odpowiednio do tego przygotować. Najpierw wyczyść dobrze obiektyw. Jest to dość prozaiczna i oczywista czynność, jednak wiele osób o tym zapomina. Jako że telefon najczęściej chowany jest do kieszeni lub plecaka, ślady palców mogą pojawić się na nim dosłownie wszędzie. Tym samym obiektyw może być zabrudzony i sprawić, że wideo będzie nieostre lub zamglone. 

Pamiętaj też, aby Twój smartfon był dobrze naładowany. Unikniesz w ten sposób przykrej niespodzianki, gdy telefon nagle się rozładuje, a Ty stracisz starannie przygotowywany materiał. Dobrym pomysłem jest posiadanie pod ręką takiego gadżetu, jak powerbank. 

Co jeszcze będzie ważne podczas przygotowywania się do kręcenia filmu telefonem? Wyłączenie powiadomień. Niespodziewany telefon czy komunikat na ekranie smartfona może skutecznie Cię rozproszyć, a tym samym stracisz dobre ujęcie. Warto zatem uruchomić tryb samolotowy lub wyłączyć wszystkie powiadomienia.

Jak nagrywać filmy telefonem? Dostosowanie ustawień

Producenci nieco inaczej organizują ustawienia wideo w swoich telefonach – z pewnością będą pewne różnice między smartfonami POCO a np. Apple. Tak czy inaczej, oferują takie same funkcje, które trzeba odpowiednio dostosować. Oto kilka wskazówek.

Klatkaż

Klatkaż dotyczy tego, ile zdjęć wykonuje Twój smartfon w ciągu jednej sekundy. Najbardziej naturalnie będą wyglądać filmy nagrane w 24 kl./s lub 30 kl./s, w przeciwieństwie do tych o wyższych wartościach. Jeśli np. zastanawiasz się, jak nagrać filmik na YouTube telefonem w slow motion, postaw na 120 kl./s. Im wyższa wartość klatkażu, tym bardziej spowolnione będą ruchy w ujęciach. 

Rozdzielczość nagrywania

Przed rozpoczęciem tworzenia wideo ustaw jakość obrazu. Standardem jest Full HD (czyli 1920 × 1080 px). Lepiej nie wybierać niższej – w takim wypadku nagrany film nie będzie raczej nikogo zachwycał. Jeśli masz odpowiednio mocny smartfon, możesz wybrać rozdzielczość 4K, pamiętaj jednak, że zajmie wtedy więcej miejsca w pamięci telefonu.

Stabilizacja obrazu

Telefon jest dość lekki, a tym samym też podatny na różne wstrząsy czy drgania. Przeszkadza to w późniejszym odbiorze wideo. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest ustawienie stabilizacji obrazu. Większość nowoczesnych modeli smartfonów posiada taką opcję.

Linie pomocnicze

Ustawienie linii pomocniczych jest dość proste na każdym smartfonie, a bardzo przydatne. Na przykład w telefonach Apple’a wystarczy tylko przejść do Ustawień, następnie wybrać Aparat, a na końcu zaznaczyć opcję Siatka. Na podgląd obrazu zostaną nałożone wówczas linie, które ułatwią Ci dobranie kompozycji. 

Jak dobrze nagrać film telefonem? Zasada trójpodziału

Mówiąc o tym, jak nagrywać filmy telefonem, nie sposób nie wspomnieć o zasadzie trójpodziału. Ustawiając siatkę na telefonie, obraz zostanie podzielony przy pomocy dwóch linii pionowych oraz poziomych. Miejsca ich przecięcia tworzą mocne punkty. Trójpodział zakłada, że najciekawszy obiekt na zdjęciu czy filmie nie znajduje się w centralnym miejscu. Zamiast tego odbiorca skupi wzrok na mocnych punktach.

Inną regułą, którą warto sprawdzić, jest wykorzystanie zasady złotego podziału, opartej na spirali Fibonacciego. Wówczas mocne punkty znajdą się bliżej środka zdjęcia. Sprawia to, że kadr staje się mniej banalny. Złoty podział można wykorzystać np. przy późniejszej obróbce zdjęcia, choć w nowoczesnych smartfonach można nałożyć na obraz linię spirali, by łatwiej nagrać ciekawy film.

 

Jak nagrywać filmy telefonem? Kompleksowy poradnik

Nagrywanie filmu telefonem – krok po kroku

Jeśli masz już przygotowany smartfon, zapisałeś wybrane ustawienia oraz zdecydowałeś się np. na zasadę trójpodziału, jesteś już blisko tego, by dowiedzieć się, jak nagrywać filmy telefonem. Teraz musisz podjąć kilka decyzji, a także stosować się do pewnych zasad w trakcie filmowania. Oto i one.

Nagrywanie poziome i pionowe 

Pozioma orientacja sprawdzi się na vlogi przeznaczone na YouTube, filmy dokumentalne, fabularne czy reportaże publikowane poza mediami społecznościowymi. Pionowa sprawdzi się w social mediach, np. na rolki, relacje czy transmisje na żywo. 

Odpowiednie ustawienie 

Nagrywając z ręki, nawet mając włączoną stabilizację obrazu, warto trzymać smartfon w odpowiedni sposób. Złap go w obie dłonie i przyciągnij łokcie do ciała, dla lepszej stabilności. Jeśli nagrywasz z dołu, możesz oprzeć ręce o kolana.

Oświetlenie

Aparaty w smartfonach nie radzą sobie rewelacyjnie w słabym świetle. Dlatego też warto o tym pomyśleć wcześniej. Unikaj ciemnych miejsc i nie nagrywaj w pełnym słońcu. Najlepszą porą jest poranek lub wieczór, a także chwila, gdy niebo jest zachmurzone. Lepiej nie używaj też lampy błyskowej, gdyż efekt raczej Cię nie zadowoli, przez ostre białe światło. Zawsze możesz zainwestować w dodatkowe oświetlenie.

Dobry dźwięk 

Mikrofon w smartfonach nie jest tak dobry, jak w profesjonalnych kamerach, dlatego warto go poprawić, poprzez podłączenie do niego dodatkowego sprzętu. Może to być np. mikrofon kierunkowy lub krawatowy. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze słuchawek. Jeśli nagrywasz w środku, zniweluj hałasy z zewnątrz – wyłącz telewizor i zamknij okno.

Świadome poruszanie kamerą 

Staraj się nie machać telefonem, a każdy ruch niech będzie dobrze przemyślany. Smartfon przesuwaj płynnie z jednej strony na drugą. Im wolniej to zrobisz, tym lepiej później będzie wyglądać film. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. 

Ostrość i ekspozycja 

Nowoczesne smartfony oferują wiele przydatnych funkcji do filmowania, acz niekiedy nie są dostępne wszystkie możliwe. By zapanować nad wszystkimi parametrami, dobrym pomysłem jest zainstalowanie dodatkowej aplikacji. W ten sposób poczujesz się jak prawdziwy profesjonalista. Pamiętaj przy tym, aby dobrze zapanować przede wszystkim nad punktem ostrości oraz ekspozycją (poprawnym naświetleniem). 

Najpierw ustaw kadr, który będziesz filmował, a następnie delikatnie stuknij palcem na ekranie miejsce, na którym ma zostać ustawiona ostrość. Wówczas pojawi się kwadrat z ikoną słoneczka. Możesz też przesuwać palcem w górę oraz dół ekranu, aby przyciemnić lub rozjaśnić obraz.

Ułatwienia dla późniejszego montażu

Jeśli tworzysz vlogi na YouTube lub inne platformy, albo filmujesz kogoś innego, po włączeniu nagrywania odczekaj ok. 3 sekund, by zacząć mówić. Warto zrobić tak samo również na końcu. Dzięki temu wygodniej będzie Ci montować klipy.

O czym jeszcze pamiętać, nagrywając film telefonem?

Do nagrywania filmów telefonem warto zainwestować w dodatkowy sprzęt. Do wyboru masz uchwyt do filmowania, który zniweluje wszelkie drgania lub statyw. Ten przyda się typowo do statycznych ujęć. Innym ciekawym pomysłem jest także gimbal – montując na nim swój smartfon, zadbasz o płynne ujęcia nawet wtedy, gdy będziesz w ruchu. 

Kolejne akcesorium, które może być przydatne, to dodatkowy obiektyw. Nowoczesne smartfony są wyposażone w kilka standardowych oraz szerokokątny. Można je swobodnie przełączać, by uzyskać zupełnie inny efekt. Jeśli Twój telefon nie ma dodatkowego obiektywu, możesz go dokupić. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak nagrywać filmy telefonem. Pamiętaj o powyższych wskazówkach, a każde wideo, które zrealizujesz, z pewnością będzie wyglądać dobrze!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃