Jak segregować śmieci? Podstawowe zasady

Jak segregować śmieci? Podstawowe zasady

Segregacja śmieci to ważna czynność, która powinna stać się nawykiem dla każdej osoby. Dzięki temu można zrobić wiele dobrego dla środowiska. Jak segregować śmieci? Dlaczego to takie ważne? Oto podstawowe zasady, które warto znać.

Segregacja odpadów – dlaczego jest ważna? 

Dbając o swój dom, z pewnością wykonujesz wiele różnych czynności – od wycierania kurzu, przez mycie okien, aż po odkurzanie dywanów przy pomocy robotów sprzątających czy odkurzaczy. W taki sam sposób, jak o swoje cztery kąty, należy też dbać o środowisko. Do tego przydaje się selekcjonowanie odpadów. 

Znajomość zasad tego, jak segregować śmieci, a także wdrożenie ich życie, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób możesz ograniczyć poziom zanieczyszczenia środowiska, a tym samym zredukować jego negatywny wpływ na zdrowie swoje oraz innych osób i zwierząt. Warto pamiętać, że spalanie odpadów na składowiskach uwalnia szkodliwe substancje dla atmosfery, a ich rozkładanie może zanieczyszczać wody gruntowe. 

Korzyści segregowania odpadów mają również aspekt ekonomiczny. Przede wszystkim recykling jest tańszy niż składowanie odpadów. Dzięki temu mogą też powstać nowe miejsce pracy – przy sortowaniu, przetwórstwie czy produkcji wyrobów z surowców wtórnych. Do tego segregacja ułatwia wywóz śmieci. 

Segregacja śmieci a recykling

Posegregowane odpady mogą stać się wartościowym surowcem, który może być ponownie wykorzystany. To oznacza przede wszystkim oszczędność energii, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a także mniejszą ilość śmieci na wysypiskach. Z pewnością nie raz widziałeś na półkach sklepowych produkty, które oznaczone są jako wyprodukowane częściowo lub całkowicie z surowców pochodzących z recyklingu – widać zatem, że cały ten proces dobrze działa. 

Odpady można wykorzystać na wiele sposobów. Recykling papieru ogranicza wycinkę drzew, a szkła – chroni środowisko naturalne. Z kolei w przypadku tworzyw sztucznych możliwe jest ograniczenie trafiania śmieci do oceanów, w których pływają ryby często pojawiające się na talerzach. Recykling metali natomiast wykorzystuje się przy produkcji aluminium, co może oszczędzić ok. 95% energii i zmniejszyć o 90% emisję substancji chemicznych do atmosfery.

Segregacja śmieci – zasady

Segregacja odpadów jest dość prosta, jednak należy przy tym dobrze rozumieć jej zasady. Każdy pojemnik oznaczony jest inny kolorem i należy do niego wrzucać innego rodzaju odpadki. A zatem, jak prawidłowo segregować odpady? Oto wskazówki. 

Metale i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik

Do żółtego kosza powinny trafić zgniecione butelki plastikowe oraz nakrętki (osobno). Oprócz tego wrzucaj do niego także plastikowe opakowania po produktach spożywczych, worki, folie oraz torebki. Tutaj powinny znaleźć się także produkty po kosmetykach i opakowania po różnego rodzaju chemii gospodarczej. 

Żółty pojemnik przeznaczony jest również na metale. Oznacza to, że trafić powinny tam puszki po napojach oraz żywności, kapsle oraz metalowe zakrętki. To także miejsce dla metali kolorowych, złomu żelaznego i wielomateriałowych odpadów. 

Wiedza o tym, jak segregować śmieci, nie ogranicza się tylko do tego, co wrzucać do danego kosza. Warto też wiedzieć, co nie powinno się tam pojawić, a mianowicie artykuły pochodzenia medycznego, puszki po wonnych substancjach czy odpady elektroniczne, takie jak zużyte baterie, akumulatory oraz sprzęt, np. oczyszczacz powietrza

Papier – niebieski pojemnik

Do tego pojemnika należy wrzucać czysty papier, np. pochodzący z worków, torebek czy folderów. Możesz zostawić tutaj zeszyty, książki, gazety czy czasopisma, a także opakowania wykonane z papieru lub tektury. 

Pamiętaj, aby do niebieskiego kosza nie trafiały materiały, które są zanieczyszczone jedzeniem, olejami czy cieczami. Nie powinny się też w nim znaleźć opakowania po materiałach budowlanych, np. worki po nawozach czy cemencie. Nie wrzucaj tam także materiałów higienicznych – pieluch czy zużytych ręczników papierowych oraz kartonów po mleku i innych napojach (powinny trafić do żółtego kosza). 

Opakowania szklane – zielony pojemnik

Zielony kosz jest przeznaczony na szkło bezbarwne oraz kolorowe. Możesz do niego wrzucać szklane opakowania i butelki. Zakazane jest natomiast wkładanie do niego zniczy z woskiem, niewykorzystanych do końca opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach, a także żarówek. Nie powinny też znaleźć się w nim strzykawki, termometry, monitory czy ekrany telewizorów. Pamiętaj też, aby nie wrzucać tam luster, szkła żaroodpornego czy fragmentów szyb. 

Odpady biodegradowalne – brązowy pojemnik

Do brązowego kosza należy wyrzucać resztki jedzenia, takie jak np. odpadki warzywne, fusy po herbacie i kawie oraz skorupki jaj. Możesz też tam włożyć zwiędłe rośliny doniczkowe oraz skoszoną trawę, gałęzie czy trociny. Nie powinny się tam znaleźć natomiast kości, mięso oraz odchody zwierząt. Zakazane jest także wrzucanie do brązowego pojemnika płyt wiórowych, impregnowanego drewna oraz odpadów budowlanych i leków. 

Odpady zmieszane – czarny pojemnik

Odpady, które nie mogą być odpowiednio posegregowane lub nie spełniają wymogów określonych przy innych pojemnikach, często trafiają do czarnego kosza. To właśnie tam możesz wrzucić resztki mięsa i kości, zabrudzone worki papierowe czy zużyte artykuły higieniczne. Jest to również dobre miejsce na takie rzeczy jak żwirek z kuwety czy potłuczone szkło. 

Do czarnego kosza możesz też wrzucić filtr z odkurzacza, acz warto najpierw oddzielić od niego plastikowe części i wrzucić do kosza na tworzywa sztuczne. Możliwe jest też oddanie go PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Pamiętaj, że do czarnego kosza nie należy wrzucać odpadów budowlanych, chemikaliów i zużytego sprzętu elektrycznego, baterii czy akumulatorów.

 

 

Jak segregować śmieci? Podstawowe zasady

Jak segregować odpady, które nie mogą zostać umieszczone w pojemnikach?

Te śmieci, które nie mogą zostać umieszczone w oznaczonych pojemnikach na odpady, powinny być wyrzucone w odpowiedni sposób. Część z nich, jak np. odpady wielkogabarytowe, czyli stare meble czy zabawki, można odnieść do PSZOK-u. Trafić tam mogą również materiały z remontu, opakowania po chemikaliach oraz odpady zielone. Zazwyczaj można tam też oddać baterie i zużyty sprzęt. 

Zepsute urządzenia elektroniczne (np. lodówki, monitory, telewizory czy komputery) można też zanieść do sklepu – każdy ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia takiego typu produktów, jeśli jest zgodny z oferowanym przez niego asortymentem. Możesz też zamówić bezpłatny odbiór zużytych urządzeń, albo zostawić je w punktach serwisowych. 

Jak segregować śmieci? Kilka wskazówek

Samo wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać także o kilka innych kwestii. Pamiętaj o tym, aby opróżniać opakowania z resztek zawartości. Do tego też puszki, butelki plastikowe czy inne opakowania, zanim wrzucisz je do kosza, dobrze zgnieć. Odpady bio powinny być wrzucane do kosza luzem, bez worka na śmieci. 

Aby segregowanie śmieci było dla Ciebie łatwe i szybkie, warto zainwestować w różne pojemniki w kuchni. Oznacz je odpowiednio lub kup te, które mają już analogiczne kolory jak śmietniki. Pamiętaj też, by segregować odpady na bieżąco i nie czekać, aż pojemnik będzie pełny. Dzięki temu unikniesz bałaganu i znacznie ułatwisz sobie zadanie. 

Wiedząc, jak segregować odpady, przyczyniasz się do poprawy środowiska naturalnego, a tym samym też do zdrowia ludzi i zwierząt. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci zacząć to robić sprawnie i prawidłowo.

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃