Jak skonfigurować router? Instrukcja krok po kroku

Jak skonfigurować router? Instrukcja krok po kroku

Stabilne połączenie internetowe jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotne. W takim wypadku możesz potrzebować routera, który wzmocni siłę sygnału. Nie martw się, jego podłączenie i konfiguracja nie jest wcale taka trudna, a w dodatku w tym artykule postaramy się wytłumaczyć wszystko możliwie jak najprościej!

Czym właściwie jest router?

Zacznijmy od tego, czym jest router. Otóż zadaniem tego urządzenia jest połączenie się z modemem, a następnie rozdzielenie sygnału bezprzewodowo pomiędzy wszystkimi sprzętami, jakie znajdują się w jego zasięgu. Dodatkowo router daje również możliwość stworzenia sieci lokalnej, dzięki której poszczególne urządzenia będą mogły się ze sobą komunikować.

Gdzie najlepiej ustawić router?

Zanim zaczniesz podłączać urządzenie, zastanów się nad tym, gdzie je postawić. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne. Chodzi o to, aby sygnał równomiernie rozchodził się po całym domu. Dzięki temu niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu będziesz, połączenie internetowe będzie silne i stabilne.

Zazwyczaj zaleca się, aby router stał mniej więcej w punkcie centralnym mieszkania. Pamiętaj również o tym, aby nie chować go w szafce czy też za dużymi meblami. Dlaczego tego nie robić? Ponieważ wówczas sygnał może być nieco słabszy, co wpłynie na jakość połączenia internetowego.

Jeśli masz taką możliwość, umieść router na wysokości 1-1,5 m. Jeżeli urządzenie posiada anteny, skieruj je pionowo do góry. W przypadku dużego, dwupoziomowego domu, lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie sprzętu możliwie jak najbliżej sufitu i skierowanie jednej z anten poziomo (pozostałe nadal niech stoją pionowo). Na rynku znajdziesz również urządzenia dla graczy (na przykład Router AX9000), które posiadają aż dwanaście niezależnych wzmacniaczy sygnału. Dzięki temu rozrywka po sieci może odbywać się bez zakłóceń.

Podłączenie routera – jak to zrobić?

Skoro podstawową definicję mamy już za sobą, a miejsce również zostało wybrane, przejdźmy do omówienia podłączenia tego urządzenia. Musisz mieć świadomość tego, że różne modele mogą mieć inną kolejność ułożenia gniazd, a do tego posiadać różne zabezpieczenia. Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć router, to zajrzyj do instrukcji, która została dołączona do pudełka. Natomiast jeśli nie posiadasz jeszcze tego urządzenia, to możesz przyjrzeć się modelom, które znajdują się tutaj: https://simplybuy.pl/collections/routery-i-wzmacniacze

Istnieje ogólny schemat podłączenia routera, który prezentuje się następująco:

  • Podłącz do urządzenia zasilacz, a następnie podłącz je do gniazdka.

  • Zresetuj router do ustawień fabrycznych (instrukcja wyjaśni Ci, jak zrobić to w przypadku Twojego modelu). Tę operację warto wykonać nawet w sytuacji, jeśli kupiłeś nowe urządzenie.

  • Teraz podłącz do routera kabel sieciowy. Zazwyczaj miejsce na główne gniazdo znajduje się z tyłu urządzenia i jest podpisane jako: WAN, DSL/ADSL. Czasami producent umieszcza też napis „Internet”

Jak ustawić router? Konfiguracja podstawowych parametrów

Gdy sprzęt został już podłączony, nadszedł czas na wyjaśnienie, jak skonfigurować router. Tę operację możesz wykonać na dwa sposoby, przewodowo lub bezprzewodowo. My zalecamy tę pierwszą opcję. Przede wszystkim jest to prostsze, a do tego cały proces wykona się automatycznie. Do tego w ten sposób uzyskasz stabilny sygnał. Wystarczy za pomocą jednego z portów podłączyć router do komputera lub innego urządzenia. 

Jeśli jednak sprzęt znajduje się w dużej odległości od urządzenia, to podłączenie „po kablu” nie będzie możliwe. W takiej sytuacji router należy skonfigurować bezprzewodowo. Aby to zrobić, znajdź na liście połączeń sieciowych swoje urządzenie. Następnie połącz się z nim za pomocą odpowiedniego przycisku.

 

 

Jak skonfigurować router? Instrukcja krok po kroku

Jak skonfigurować router? Instrukcja dla początkujących

Skoro podstawy już za Tobą, należy przejść do dalszej części konfiguracji. Uruchom przeglądarkę internetową w komputerze, a następnie wpisz w niej adres swojego IP (znajduje się on na routerze). Teraz trzeba podać login oraz hasło, te informacje są zawarte w instrukcji dołączonej do urządzenia (choć często w obu polach wystarczy wpisać „admin” podczas pierwszej konfiguracji).

Po zalogowaniu się otrzymasz możliwość przeprowadzenia szybkiej bądź pełnej konfiguracji. Przeciętnemu użytkownikowi komputera wystarczy ta pierwsza, więc to na niej się skupimy. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy swojej sieci oraz ustawienie hasła (zalecamy, abyś wpisał takie, które będzie zawierać duże i małe litery, cyfry, a także znaki specjalne. Zapisz je sobie na kartce, aby go nie zapomnieć). 

Kolejnym krokiem jest wybranie typu zabezpieczeń. Jeśli jesteś osobą słabo obeznaną z komputerami, wybierz WPA2-PSK. W ten sposób zyskasz szyfrowanie danych na wystarczającym poziomie. Teraz wystarczy zapisać dane i poczekać, aż router się uaktywni. To wszystko, internet powinien już działać.

Problemy z konfiguracją routera – jak rozwiązać najczęstsze trudności podczas instalacji sieci domowej?

Może się jednak zdarzyć, że urządzenie z jakiegoś powodu nadal nie będzie chciało prawidłowo działać. Jest kilka rzeczy, którym możesz przyjrzeć się samodzielnie, bez wzywania na pomoc specjalisty. Zacznij od sprawdzenia, czy zasilanie działa poprawnie. Jeśli tak, to na routerze powinny świecić się lampki. W instrukcji jest napisane, które diody powinny się dawać sygnał odnośnie awarii urządzenia.

Kolejnym krokiem będzie przywrócenie ustawień fabrycznych routera. Wcześniej możesz jednak sprawdzić, czy na innym komputerze sprzęt również nie pozwoli na połączenie się z internetem. Może być bowiem tak, że problem nie leży w routerze.

Niestety, jeśli urządzenie nadal nie będzie działać poprawnie, wówczas konieczne będzie skorzystanie z pomocy serwisu. W przypadku nowego sprzętu takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Czym kierować się podczas wyboru routera?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Mianowicie na jaki router warto się zdecydować? Wiele zależy od Twoich potrzeb. Na pewno dobrze mieć pojęcie o tym, jakie parametry sprawdzają się w dzisiejszych standardach. Zwróć więc uwagę na:

  • standard Wi-Fi – 802.11n zapewni Ci prędkość do 600 Mb/s, czyli zauważalnie mniej niż 802.11ac, która pozwala na osiągnięcie prędkości do 2,6 Gb/s. Na rynku pojawiły się również modele, które obsługują tak zwane Wi-Fi 6, a więc bazujące na standardzie 802.11ax.

  • zasięg – w tym przypadku wszystko zależy od anteny. W uproszczeniu można napisać, że im ich więcej, tym lepszy zasięg można uzyskać, a więc i lepszą jakość samego połączenia.

  • bezpieczeństwo – sprawdź, jakie zabezpieczenia posiada dany router. Standardem jest WPA2-PSK, filtr MAC oraz firewall. Dzięki nim złamanie zabezpieczeń w Twojej sieci będzie trudniejsze, a więc Twoje dane będą bezpieczniejsze.

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie spełniać współczesne standardy, to jest nim między innymi Xiaomi Router AX3200. Warto również przyjrzeć się innym urządzeniom. Przede wszystkim ustal, jakiego routera potrzebujesz. Na rynku dostępne są różne sprzęty. Jedne dobrze sprawdzą się w warunkach domowych, inne zaś pomogą Ci w stworzeniu prężnie działającej sieci lokalnej, do której będziesz mógł podłączyć wiele urządzeń.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak skonfigurować router! Jak mogłeś zauważyć, nie jest to wcale taka trudna sprawa, choć techniczny żargon może wydawać się czasem skomplikowany. Zapoznaj się spokojnie z instrukcją, upewnij się, że każdy krok wykonałeś poprawnie, a cały proces powinien zakończyć się sukcesem!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃