Jak zrobić screena na Macu – podstawowe kroki

Jak zrobić screena na Macu? Instruktaż użytkownika Apple

Czasami przydatne okazuje się zrobienie zrzutu ekranu w urządzeniu. Jeśli korzystasz z Maca, warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić na nim screena. Dowiedz się, jak zrobić screena na Macu oraz do czego może przydać się zrzut ekranu na MacBooku.

Jak zrobić screena na Macu – podstawowe kroki

Wiele osób posiada urządzenie, takie jak MacBook. Jak zrobić screena, żeby zapisać na nim ważny dokument lub zdjęcie? To proste i wygodne dzięki wbudowanym funkcjom systemu macOS. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami.

 1. Najpierw zrób screen ekranu. W tym celu jednocześnie wciśnij klawisze Shift + Command + 3. Obraz automatycznie zapisze się na pulpicie w formacie PNG.

 2. Jeśli zależy ci wyłącznie na uchwyceniu części ekranu, wciśnij Shift + Command + 4. W tym momencie kursor zmieni się w celownik. Pozwoli to zaznaczyć dowolny fragment pulpitu, który możesz zescreenować. Gdy puścisz przycisk, wybrany fragment ekranu zapisze się na pulpicie.

 3. Chcesz zrobić zrzut z ekranu MacBook, ale tylko konkretnego okna? Wciśnij kombinację przycisków Shift + Command + 4, a następnie Spację. Kursor zmieni się w ikonę aparatu. Wówczas będziesz mógł nacisnąć wybrane okno i zapisać zrzut na pulpicie.

 4. W macOSie na laptopie znajduje się również dedykowana aplikacja do robienia zrzutów ekranu. Wystarczy otworzyć Launchpad, a następnie znaleźć aplikację Screenshot. Gdy ją uruchomisz, na dole ekranu wyświetli się pasek narzędzi. Pozwoli on wybrać dowolny typ zrzutu ekranu i opcje zapisu.

 5. Gdy zrobisz zrzut ekranu, w prawym dolnym rogu ekranu powinna pojawić się miniatura obrazu. Kliknij nią i otwórz podgląd screena. Możesz teraz zedytować obraz, dodać adnotacje, napisać coś lub przyciąć, zanim zapiszesz zrzut.

 6. Domyślne zrzuty ekranu zapisują się na pulpicie. Aby zmienić miejsce ich zapisu, należy włączyć aplikację Screenshot, kliknąć Opcje i zmienić miejsce zapisu zrzutów.

Dzięki tym prostym krokom błyskawicznie nauczysz się, jak zrobić screena na Macu. Przyda się to do dokumentowania wszystkiego, co dzieje się na twoim ekranie.

Zrzut ekranu na MacBooku – instrukcja obsługi

Zrzut ekranu na MacBooku może być niezwykle przydatną opcją. Możliwość zrobienia screenshota to użyteczna funkcja, która sprawdza się w wielu przypadkach. Dzięki niej można znacznie ułatwić sobie pracę oraz komunikację na komputerze. Jak zrobić screena na MacBooku? Urządzenia te oferują kilka sposobów wykonywania zrzutów ekranu, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać idealną dla siebie metodę. 

Screenshota można zrobić zarówno poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy, które dokładniej opisaliśmy wyżej, jak i przechwycenie zrzutów ekranu za pomocą odpowiedniej aplikacji. Dzięki takim rozwiązaniom można również nagrywać ekran. Pozwala to dokumentować pracę na bieżąco, tworzyć przydatne tutoriale i dzielić się wskazówkami z innymi.

Screenshoty zapisywane są na pulpicie, co znacznie ułatwia ich błyskawiczne odnajdywanie i wykorzystywanie. Pliki zapisują się automatycznie z dokładną datą i godziną ich wykonania. Pomaga to szybko zidentyfikować poszczególne dokumenty. Jeśli chcesz zmienić miejsce zapisu, również da się to zrobić – wystarczy zmienić miejsce docelowe zapisu w ustawieniach. 

W MacBookach jest też możliwość edytowania zrzutów ekranu tuż po ich wykonaniu. W dolnym rogu ekranu po zrobieniu zrzutu wyświetli się miniaturka, którą można szybko otworzyć i dowolnie edytować. Niezależnie od tego, czy chcesz zescreenować cały ekran, jego fragment lub konkretne okno, system macOS dostarczy ci niezbędnych narzędzi, dzięki którym twoje oczekiwania zostaną w 100% spełnione.

 

 

Jak zrobić screena na Macu? Instruktaż użytkownika Apple

Jak zrobić print screen na Macu – skróty klawiszowe

O skrótach klawiszowych wspominaliśmy już na początku tekstu. Spróbujmy jednak zebrać wiedzę w jednym miejscu, aby ją uschematyzować.

 • Zrzut całego ekranu: Shift + Command + 3

 • Zrzut wybranego fragmentu ekranu: Shift + Command + 4

 • Zrzut wybranego okna: Shift + Command + 4 oraz Spacja

 • Zrzut paska dotykowego: Shift + Command + 6

 • Otwarcie narzędzia do zrzutów ekranu: Shift + Command + 5

Zrzuty ekranu automatycznie zapisują się na pulpicie, jednak możesz zmienić ich lokalizację za pomocą narzędzia z ostatniej wymienionej kombinacji klawiszy. Wykorzystanie skrótów klawiszowych przyspiesza proces tworzenia screenshotów, co pozwala szybko i efektywnie dzielić się zgromadzonymi informacjami. Dzięki temu nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania, aby udostępnić ważne treści.

MacBook – jak robić screeny bez dodatkowych narzędzi?

Zastanawiasz się, jak zrobić screena na Macu? To bardzo prosta oraz intuicyjna czynność, która nie wymaga specjalnych umiejętności programistycznych. Apple zadbało o zintegrowanie funkcji bezpośrednio z systemem macOs, co pozwala użytkownikom łatwo przechwytywać obraz ekranu w różnych trybach. Wystarczy użyć wbudowanych skrótów klawiszowych, aby zapisać cały ekran jako plik graficzny. Proces jest natychmiastowy i bardzo wygodny, zwłaszcza jeśli chcesz szybko zachować aktualnie wyświetlany na ekranie widok.

Za pomocą odpowiednich komend możesz zapisać zarówno cały ekran, jak i jego fragment w Macu. Wystarczy skorzystać z narzędzia do zaznaczania, aby precyzyjnie wybrać obszar, który zamierzasz przechwycić. Możesz też uchwycić konkretne okno aplikacji za pomocą funkcji umożliwiającej wybór i przechwycenie jedynie aktywnego okna. 

Jak widzisz, robienie zrzutów ekranu w MacBooku jest bardzo proste. Nie wymaga ani specjalistycznych umiejętności, ani dodatkowych aplikacji. Wystarczą tylko wbudowane narzędzia, dzięki którym zrobisz screenshot w dowolnej formie. To naprawdę świetna opcja dla ludzi, którzy na co dzień pracują z komputerem.

Zrzuty z ekranu na MacBooku – wskazówki i triki

Screenshoty są nieocenione w różnych sytuacjach. Przydają się do m.in. dokumentowania i raportowania, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć omawiane procesy. Na zrzutach ekranu pokazać można innym użytkownikom dokładnie to, co powinni zobaczyć w danym momencie (np. na szkoleniu online). 

Robienie zrzutów ekranu ułatwia również zarządzanie projektami i szybkie przekazywanie informacji. Programiści mogą używać screenshotów do pokazywania błędów w oprogramowaniu. Z kolei projektanci graficzni dzięki zrzutom ekranu mogą prezentować swoje prace klientom. Screenshoty mogą przydać się również np. dla działu wsparcia, aby przyspieszyć proces diagnozy różnych błędów i napraw. Technicy będą mogli zobaczyć dokładnie to, co wyświetla się na twoim ekranie. Pozwoli to zidentyfikować problem i szybciej się z nim uporać.

Screenshoty pozwalają na szybkie udostępnianie informacji. Zamiast tłumaczyć skomplikowane rzeczy przez e-mail lub telefon, można przesłać screena obrazu i od razu wyjaśnić, o co chodzi. Może być to przydatne np. w pracy zdalnej. W marketingu, grafice i innych branżach kreatywnych zrzuty ekranu znakomicie sprawdzają się na różnych etapach tworzenia projektu. 

Poza tym umożliwiają tworzenie m.in. archiwum ważnych informacji oraz personalizację pulpitu. Wiele osób wykorzystuje też screenshoty do tworzenia treści na media społecznościowe – dzielą się ciekawymi informacjami, fragmentami artykułów i motywującymi cytatami. Screenshoty umożliwiają błyskawiczne pokazywanie obserwatorom wszystkiego, co przykuwa naszą uwagę w sieci. Dzięki nim można zachować wspomnienia, np. zrobić screena ciekawej rozmowy, ulubionego zdjęcia z mediów społecznościowych, wybranych momentów z serialu lub wyniku gry. 

Dzięki zrzutom ekranu można zrobić nawet wirtualny odpowiednik albumu ze zdjęciami. Każdy użytkownik będzie mógł zdecydować, do czego wykorzystać tę niezwykle przydatną funkcję, jaką jest robienie zrzutów ekranu.

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃