Dobra organizacja w kuchni to podstawa, by zachować porządek oraz zaoszczędzić czas. Choć może to wydawać się czasochłonnym zadaniem, nic bardziej mylnego. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zadbać o funkcjonalną przestrzeń w kuchni.
Organizacja kuchni – podstawowe zasady
Funkcjonalna organizacja kuchni to podstawa w każdym domu. Niezależnie od tego, czy jest mała, otwarta na salon, czy może zapewnia Ci sporo wolnej przestrzeni, powinno znaleźć się w niej 5 głównych stref. Są to:
-
Strefa zapasów – miejsce do przechowywania żywności, czyli lodówka, szafki, półki czy schowki. Warto ją zaplanować blisko wejścia, by sprawnie rozpakowywać swoje zakupy.
-
Strefa przechowywania – przestrzeń na różnego rodzaju akcesoria kuchenne, takie jak sztućce czy naczynia. Najczęściej są to szafki oraz szuflady.
-
Strefa przygotowania – blat roboczy, na którym przygotowuje się posiłki – powinien być przede wszystkim wygodny i dobrze oświetlony, a także mieć odpowiednią szerokość (minimum 90 cm).
-
Strefa gotowania/pieczenia – jak sama nazwa wskazuje, będzie to przestrzeń na takie sprzęty jak kuchenka oraz okap.
-
Strefa zmywania – tutaj znajduje się zlewozmywak, kosz na śmieci oraz miejsce na detergenty.
Urządzając kuchnię, warto też wiedzieć o zasadzie trójkąta roboczego. Zakłada ona, że lodówka, kuchenka oraz zlew powinny być umieszczone na wierzchołkach tej figury geometrycznej. Organizacja kuchni w takim trójkącie jest nie tylko ekonomiczna, ale też pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zminimalizować ilość ruchów podczas gotowania.
Organizacja szafek w kuchni – wskazówki
W kuchni często najważniejsze jest to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Chodzi oczywiście o wnętrza szuflad i szafek, które wymagają przemyślanej organizacji, by zapewnić pełną funkcjonalność, porządek oraz wygodę. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.
Dolna część zabudowy kuchennej
Pod blatami roboczymi najczęściej można znaleźć sporo przestrzeni w szafkach. W nich warto umieścić cięższe przedmioty, takie jak garnki, rondle i sprzęty AGD o mniejszych gabarytach, jak mikser czy blender. Dzięki temu łatwo po nie sięgniesz i zachowasz przy tym porządek.
Wiszące szafki kuchenne
Górne szafki doskonale sprawdzą się na wszelką zastawę stołową, szklanki czy kubki. Warto w nich także znaleźć miejsce na miseczki, talerzyki deserowe czy naczynia do serwowania potraw. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by poukładać w nich również drobne artykuły spożywcze, kawę i herbatę oraz pudełka z sypkimi produktami. Oczywiście nie chodzi o to, by mieszać ze sobą te wszystkie rzeczy – nie układaj talerzy obok kawy, a raczej znajdź oddzielną szafkę wiszącą na zastawę, a drugą – na produkty.
Szafka pod zlewem
Choć należy do dolnej części zabudowy kuchennej, to jej przeznaczenie będzie nieco inne niż w pozostałych przypadkach. Raczej nie schowasz tam frytkownicy, za to powinny znaleźć się w niej kosz do segregacji śmieci, oraz jeśli nie masz na to miejsca nigdzie indziej, podstawowe produkty do czyszczenia. Do wyboru masz różne rozwiązania – może to być zarówno tradycyjna szafka z drzwiczkami, jak i wygodna szuflada, np. z oddzielnymi komorami ułatwiającymi segregowanie odpadów.
Szuflady
Szafka z szufladami to podstawa w każdej kuchni. Mowa zarówno o tej, w której przechowuje się sztućce czy inne przyrządy, takie jak łopatki, obieraczki do warzyw i owoców czy trzepaczkę, jak i tych pozwalających przechowywać większe rzeczy – miski, deski do krojenia czy akcesoria do pieczenia. Warto je w odpowiedni sposób zorganizować, by te, które są przeznaczone do danej czynności, znalazły się w jednym miejscu.
Sztućce przechowuj w specjalnych organizerach, umieszczonych w głębi szuflady. Dzięki temu utrzymasz porządek i szybko znajdziesz potrzebne akcesoria. Do wyboru masz zarówno te wielopoziomowe, jak i z przegródkami czy antypoślizgowe. Możesz je też wykorzystać do organizowania żywności i produktów spożywczych, a także pojemników, pudełek oraz słoików.
Organizacja w kuchni, a blaty
Obszar roboczy, czyli blaty kuchenne, nie powinien być zagracony. Ma to znaczenie nie tylko dla samej estetyki w kuchni, ale też sprawnego przygotowywania potraw. Aby utrzymać porządek, warto zaopatrzyć się w kilka różnych akcesoriów. Są to:
-
Listwy magnetyczne – można na nich zawiesić metalowe przedmioty, np. noże. Są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, warto zatem wybrać te, które będą się najlepiej komponować z całą kuchnią.
-
Szyny – relingi oraz uchwyty, czyli akcesoria, na których przy pomocy haczyków można zawiesić różne przybory – patelnie, chochle, łopatki, a nawet pojemniczki z przyprawami. Dobrze będą prezentować się też na nich koszyki lub półeczki.
-
Pojemniki na przyprawy – warto wybierać te stylowe, np. obracane lub o intrygującym designie. Podkreślą wystrój kuchni, jeśli będą do niej dobrze dopasowane.
-
Ociekacz na naczynia – suszarkę możesz powiesić nad zlewem lub postawić. To dobry sposób na organizację naczyń, które muszą wyschnąć.
Organizacja kuchni – pomysły na małą przestrzeń
Zastanawiasz się, jak zorganizować małą kuchnię? Może to być sporym wyzwaniem, z uwagi na to, że pomieścić muszą się w niej nie tylko niezbędne sprzęty AGD takie jak czajnik elektryczny, ale też naczynia i akcesoria. Do tego też powinno zostać miejsce na to, by móc się w niej swobodnie poruszać i gotować.
Odpowiednie zaaranżowanie i wyposażenie kuchni sprawi, że będzie nie tylko praktyczna, ale też stylowa. Warto najpierw zastanowić się, czego dokładnie oczekujesz od tej przestrzeni. Czy będziesz w niej spędzać godziny na przygotowywanie posiłków, bo uwielbiasz gotować, czy raczej posłuży Ci do szybkiego zrobienia śniadania lub obiadu i kawy? W pierwszym przypadku konieczna będzie większa ilość naczyń, co może być trudniejsze do zrealizowania, ale nie niemożliwe.
Dobrym pomysłem na to, jak zorganizować kuchnię, jest postawienie na wysoką zabudowę meblową. W niej możesz umieścić kuchenkę mikrofalową, piekarnik, a także przeznaczyć miejsce w szafkach na codzienne produkty i akcesoria. Fronty powinny być wykonane z matowego szkła lub półtransparentnego tworzywa, by wizualnie dodawać przestrzeni.
Praktycznym rozwiązaniem będą też ruchome akcesoria, czyli szafki i stoliki na kółkach. Mogę one stanowić dodatkową powierzchnię roboczą i zapewnią większą swobodę. Pamiętaj też, aby wykorzystać każdą przestrzeń, w tym także tę dostępną między blatami a półkami. Zamontuj tam wspomniane już listwy magnetyczne czy haczyki na kosze.
Jak optymalnie wykorzystać dostępną w kuchni przestrzeń?
Dostępne rozwiązania, które pomagają zoptymalizować przestrzeń w kuchni, są bardzo różnorodne. Oprócz wymienionych już pomysłów możesz też pomyśleć nad dodaniem do pomieszczenia takich elementów jak:
-
Dodatkowa szafka koło lodówki – jeśli masz na nią miejsce, warto ją dodać. Możesz tam przechowywać produkty, które nie muszą być przetrzymywane w lodówce.
-
Drzwiczki od szafek – od środka można na nich zawiesić stelaż i stworzyć półkę na ściereczki. Podobnie możesz wykorzystać miejsce na drzwiach.
-
Miejsce nad wyspą kuchenną – możesz dodać nad nią półkę z haczykami, na których powiesisz akcesoria.
-
Wykorzystanie wnęk i kątów – warto zamontować półki w miejscach, które są zazwyczaj niezagospodarowane. Do dobry sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni.
Właściwa organizacja przestrzeni pozwoli Ci nie tylko wygodnie i efektywnie gotować, ale też zachować porządek. Pamiętając o powyższych wskazówkach, możesz zwiększyć funkcjonalność kuchni i uczynić ją bardziej atrakcyjną, a także dostosowaną do Twoich potrzeb.