Pies nie chce pić – co robić? Kilka porad dla opiekuna

Pies nie chce pić – co robić? Kilka porad dla opiekuna

Każdy pupil powinien mieć stały dostęp do wody. Tak jak w przypadku ludzi, pełni ona ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli jednak Twój pies nie chce jej pić, to może być ku temu kilka powodów, które należy sprawnie rozwiązać. Z tego artykułu dowiesz się, jak można postąpić w takiej sytuacji.

Ile wody powinien pić pies?

Zacznijmy od tego, ile wody właściwie powinien pić pies każdego dnia. To zależy od kilku czynników, do których zaliczamy rzeczy takie, jak:

 • Wagę psa – specjaliści podają, że każdy pupil powinien przyjmować przynajmniej 50 ml wody na każdy kilogram swojej masy ciała.

 • Temperaturę – w szczególnie ciepłe dni pies szybciej się odwadnia, dlatego powinien regularnie uzupełniać płyny. Gdy widzisz, że zwierzę ciężko dyszy, podsuń mu miskę z wodą.

 • Rodzaj diety – jeśli Twój pies je suchą karmę, to powinien przyjmować więcej wody. Zwierzak, który je mokrą karmę może nie mieć takiego zapotrzebowania na dodatkowe nawodnienie się, ponieważ ten pokarm zawiera spore ilości cieczy.

 • Aktywność fizyczna psa – Twój zwierzak często biega po dworze i jest bardzo aktywny? W takim razie tym bardziej zwracaj uwagę na to, aby regularnie się nawadniał.

Chcąc przypilnować psa pod kątem picia wody, zadbaj o to, aby ten miał stały dostęp do miski z wodą. Przydatne mogą być wodopoje, które przefiltrują ciecz.

Pies nie chce pić – jak rozpoznać i rozwiązać ten problem?

Jeśli z jakiegoś powodu pies nie chce pić wody, to jest to sprawa, którą należy się szybko zająć. Zwierzęta potrafią się szybko odwodnić, co może w rezultacie doprowadzić do niewydolności nerek lub innych narządów. W dodatku osłabiają się również mechanizmy obronne układu odpornościowego. W rezultacie pies staje się bardziej podatny na różne infekcje. Właśnie z tych powodów tak ważne jest szybkie rozwiązanie tego problemu.

Zacznijmy od objawów odwodnienia. Pierwszą rzeczą, na jaką powinno się zwracać uwagę, jest skóra zwierzaka. Możesz delikatnie złapać swojego pupila za fałdy skóry na karku. Jeśli pies jest dobrze nawodniony, to jego skóra będzie elastyczna i szybko wróci na swoje miejsce. Długo utrzymujący się fałd będzie zaś pierwszym alarmem. Do kolejnych objawów należy zatwardzenie, apatia oraz niechęć do zabawy i jedzenia.

Jeśli zwierzak ma dostęp do świeżej wody, a mimo to nie chce z niej korzystać, warto odwiedzić weterynarza. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego wiedza specjalisty będzie kluczowa.

Może być również tak, że pies po prostu nie ma bieżącego dostępu do wody. Na przykład w sytuacji, gdy jego właścicieli często nie ma w domu, więc nie ma kto uzupełnić jego miski. To dość niebezpieczna sytuacja, szczególnie latem, gdy temperatury są najwyższe. Rozwiązaniem tego problemu może być automatyczny dozownik, który zadba o odpowiednie nawodnienie pupila. Jednym z takich urządzeń jest między innymi inteligentne poidło Pawbby Smart Pet Water Dispenser

 

 

Pies nie chce pić – co robić? Kilka porad dla opiekuna

Pies nie chce pić wody – przyczyny i sposoby na zachęcenie psa do picia

Czasami możesz nie zdawać sobie sprawy z powodów, dla których Twój pies traci apetyt i chęci do jedzenia i picia. Czworonogi to bardzo wrażliwe istoty. Oto kilka potencjalnych przyczyn, przez które zwierzak może nie chcieć sięgać do swojej miski:

 • Strach przed miską – choć może brzmieć to dziwnie, to niektóre psy boją się odgłosów, jakie wywołuje miska podczas przesuwania się po powierzchni. Wówczas zwierzę kojarzy proces picia z nieprzyjemnym doświadczeniem. Rozwiązaniem jest kupno egzemplarza z gumowymi nóżkami, które niwelują niepożądane odgłosy.

 • Dominacja innego psa – jeśli posiadałeś już jednego psa, a do domu trafił właśnie drugi, to któryś z nich może być bardziej dominujący. Może to oznaczać, że jedno z nich będzie bało się napić z miski, aby nie prowokować drugiego do agresji. W takiej sytuacji możesz ustawić wodopoje w różnych pomieszczeniach, aby psy nie widziały się podczas picia.

 • Zmiana karmy – jeśli zmieniłeś karmę z suchej na mokrą, to pies może nie mieć takiej potrzeby w nawadnianiu się. To normalna sytuacja, ponieważ teraz zwierzę część płynów przyjmuje razem z pokarmem.

 • Zabieg – Twój pies dopiero co był u weterynarza? Jeśli otrzymał kroplówkę, to powinien być dobrze nawodniony. A skoro tak, to przez jakiś czas nie będzie on miał potrzeby picia z miski.

 • Choroba – gdy zwierzę zachoruje, może stracić apetyt. Jeśli będzie to przedłużająca się dolegliwość, udaj się z nim do weterynarza.

Starszy pies nie chce pić wody – jak dbać o nawodnienie starszego czworonoga?

Twój starszy pies nie chce pić wody? Niestety, takie sytuacje czasami mają miejsce. Mamy na szczęście kilka porad, które mogą sprawić, że zwierzę znów będzie się nawadniać. Możesz zastosować którąś z tych metod (lub przetestować każdą z nich):

 • Dodawaj wodę do pokarmu. Dzięki temu zwierzę przyjmie płyny podczas jedzenia.

 • Korzystaj z wodopojów. Fontanny takie jak PetKit Eversweet SOLO Smart Fountain są dla psów intrygujące, a do tego zapewniają im zdrową i czystą wodę, co skłania pupile do jej picia.

 • Spróbuj umieszczać miski z wodą w różnych miejscach. Starszy pies może nie mieć tyle sił do poruszania się, więc warto sprawić, aby picie miał zawsze w pobliżu.

Czy wodopój dla psa to dobry pomysł?

Możesz się zastanawiać nad tym, czy fontanny dla zwierząt rzeczywiście się sprawdzają. Cóż, istnieje kilka solidnych argumentów, które za nimi przemawiają. Przede wszystkim są one bardziej atrakcyjne dla psów względem tradycyjnych misek. To sprawia, że pupile częściej do nich podchodzą, przy okazji się nawadniając. 

Ważne jest również to, woda jest w nich filtrowana. Dzięki temu wiesz, że Twój pies pije czystą substancję, która mu nie zaszkodzi. Dla człowieka jest to także pewna oszczędność czasu, ponieważ ich pojemność jest dość duża. Fontanny nie trzeba więc co chwilę napełniać. Kolejnym atutem jest to, że wody nie zabraknie, gdy właściciele psa są akurat w pracy. Takim inteligentnym poidłem jest między innymi urządzenie Tesla Smart Pet Fountain UV.

Co zrobić, gdy pies pije dużo wody?

Możesz również zaobserwować sytuację, w której Twój pies będzie pił więcej wody niż zazwyczaj. Może wynikać to z jego zwiększonej aktywności fizycznej, upalnego dnia lub zjedzenia dużych ilości suchej karmy. W takim wypadku nie musisz reagować, ponieważ jest to zupełnie normalna sytuacja. Pies często samemu czuje, kiedy powinien się dodatkowo nawodnić.

Jeśli jednak zwierzę bardzo dużo pije, ale nie chce jeść, a jego chód jest zaburzony, wówczas mogą być to oznaki zaburzonej gospodarki wodno-elektrolitowej w jego organizmie. Jest to niebezpieczny stan zdrowia, który w skrajnej sytuacji może doprowadzić do śmierci pupila. Należy więc zabrać go do weterynarza, jeśli zauważysz, że występują u niego oznaki przewodnienia organizmu.

Problemy z nawadnianiem u psa – kiedy należy zwrócić się o pomoc weterynaryjną?

Niestety, istnieją sytuacje, gdy domowe sztuczki nie pomogą. Czasami przyczyną niepicia wody jest choroba zwierzęcia. Takiej sytuacji nie można zbagatelizować, ponieważ może oznaczać to poważniejszy problem. Ponadto odwodnienie jest dla psów niezwykle groźne, szczególnie w sytuacji, gdy trwa dłuższy czas.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zachęcić psa do picia wody! Jak widzisz, czasami wystarczy zastosowanie prostych sztuczek, aby pupil regularnie się nawadniał. Jeśli jednak przyczyna jego niechęci do przyjmowania płynów jest głębsza, wówczas nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, ponieważ czas reakcji odgrywa duże znaczenie. W każdym razie życzymy Twojemu psiakowi wiele zdrowia!

Zostaw komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin sklepu SimplyBuy 😃